Белодробна емболия: 16-годишно момиче почина от страничните ефекти на противозачатъчните хапчета

Белодробна емболия: 16-годишно момиче почина от страничните ефекти на противозачатъчните хапчета

16-годишен умира, защото лекар смята, че симптомите изглеждат като астма
Много жени използват хапчето за контрацепция. Повечето потребители не се притесняват от странични ефекти. Въпреки това лекарите предупреждават, че нежеланите реакции трябва да се имат предвид сега, когато едно момиче е умряло в резултат на приема на хапчето.

Хапчето е широко използван метод за контрацепция в западните и източните индустриализирани страни. Нежеланите реакции обаче трябва да се вземат предвид и при това лекарство. В Англия 16-годишно момиче сега почина от кръвен съсирек. Момичето се разболяло година след като й е предписано хапчето, съобщава „Телеграфът“.

Страничните ефекти задействат кръвни съсиреци, тийнейджърът умира
Медикаментите могат да имат силни странични ефекти. Те не бива да се подценяват. 16-годишно момиче почина от кръвен съсирек, който „е причинен от приемането на противозачатъчното хапче“, съобщават британски лекари пред „Телеграф“. Лекар е сгрешил диагнозата астма. Тийнейджърът се разболя през септември миналата година, около година след като й беше предписано хапчето, докато посети семейния лекар заедно с майка си. Оплакваше се от болки в гърдите, затруднено дишане и едва можеше да се изкачи по стълби. Момичето почина на 8 ноември, майка й беше намерила тийнейджъра безжизнен в стаята си.

21-годишната жена също починала от странични ефекти на хапчето?
По-рано тази седмица независимо разследване установи, че друга млада жена е починала от кръвен съсирек, който може би е бил причинен от хапчето. 21-годишният почина от белодробна емболия, обясниха лекарите в „Телеграф“. Лекарите казаха, че средно шест души от 10 000 жени, използващи комбинираното хапче, развиват кръвни съсиреци. За жени, които не приемат хапчето, има два случая на 10 000 жени, посочват британските изследователи. В много от тези случаи обаче условията не са фатални и могат да бъдат лекувани.

Неправилната диагноза определя астмата при натоварване
Майката обясни, че детето й е "напълно здраво и няма здравословни проблеми, докато не се оплака от болки в гърдите на 23 септември". По това време нямаше подуване на краката и недостиг на въздух.

Майката и дъщеря й бяха при семейния си лекар около година по-рано. Лекарят е предписал хапчето (Microgynon) на тийнейджъра. До октомври симптомите й се влошават. Майката описала задух и казала, че е като дишане през сламка.

Обикновено майка и дъщеря правеха упражнения върху фитнес DVD-та. Но тийнейджърът изведнъж не успя да направи упражненията, каза майката. Младото момиче също прекъсна уроците си по танци. По време на друго посещение на семейния лекар на 15 октомври тийнейджърът описа задуха си, болката и изтръпването в ръката си. В този момент момичето вече имаше големи проблеми при ходене на къси разстояния или изкачване на стълби. Предварителната диагноза на лекаря беше свързана с упражняване на астма. Лекарят направи няколко теста, за да потвърди подозрението си. По-късно пациентът е предписан инхалатор. Когато инхалаторът не й облекчи, на момичето му бяха предписани различна марка и таблетки, заяви скърбящата майка по време на изпита.

Резултати след смъртта: момиче почина от белодробна емболия
На 8 ноември майката е намерена в безсъзнание в стаята си от майката. Млад лекар по спешност незабавно повикал младото момиче в болница. Там тя е обявена за мъртва. Един от изброените странични ефекти на хапчето е, че може да доведе до повишен риск от тромбоза или кръвни съсиреци, казаха лекарите.

Много от причините за тромбозата на дълбоките вени, като тютюнопушенето, възрастта, затлъстяването и физическото бездействие, не могат да бъдат идентифицирани при тийнейджъра, каза патологът д-р. Ричард Прескот. По този начин е вероятно "страничните ефекти на контрацептивното лекарство да са били фактор за образуването на кръвния съсирек, което в крайна сметка е довело до смъртта на момичето", добави патологът след смъртта. Този ефект обаче е много рядък. Коронерът отбеляза, че тийнейджърката е починала от усложнения от белодробна емболия. Това от своя страна се образува поради дълбока венозна тромбоза. (Както)

Информация за автора и източника



Видео: Академия ЗдравОсловно: Белодробна емболия